8.3.2026

Kevään linnunpönttötalkoot – näin syntyy 20 uutta pönttöä pihapiirin linnuille

Kevät käynnistyi meillä linnunpönttötalkoilla, kun pihassa sahattiin aihiot peräti kahteenkymmeneen uuteen pönttöön. Näin valmistelimme pöntöt eri lintulajeille – yhdessä tehden ja keväästä nauttien.


🌱 Kevät käynnistyy pönttöpuuhilla


Pihalla maassa olevat lautakasat, joista rakennetaan linnunpönttöjen osia kevään talkoissa.
Kevään linnunpönttöprojektin alku: lautakasat odottamassa sahausta ja pönttöaihioiksi pääsyä.


Kevät toi meille tänä vuonna mukanaan innostavan projektin: linnunpönttötalkoot. Olin ostanut jo edellisenä syksynä ison määrän erilevyisiä lautoja pönttöjä varten, mutta tammikuinen niskavamma siirsi suunnitelmia. Laudat odottivat kärsivällisesti autotallissa – kunnes tänään lämpötila nousi plussalle ja oli aika kaivaa katkaisusaha esiin.

Vettä tihutti välillä, mutta ei haitaksi asti. Kevät tekee tuloaan, ja sen huomaa myös siitä, miten mielellään tarttuu taas puutöihin.

Katkaisusaha ja valmiiksi sahattuja linnunpöntön seinälautoja työpisteellä.
Katkaisusaha lauloi ja pönttöjen seinäosat valmistuivat sarjatyönä – kevättalkoiden tehokkain vaihe.


📏 Oikeat mitat oikealle linnulle

Jotta jokainen pönttö palvelee juuri sitä lintulajia, jolle se on tarkoitettu, käytän aina apuna Juha Laaksosen kirjaa Pihan linnut ja pöntöt. Kirjan sivulta (s. 222) löytyy selkeä taulukko, jossa on:

  • pöntön korkeus

  • sisätilan halkaisija

  • lentoaukon etäisyys katosta

  • suositeltu ripustuskorkeus

Näiden mittojen avulla pöntöistä tulee toimivia ja turvallisia – ja linnut ottavat ne huomattavasti todennäköisemmin käyttöön.


Puutarhakeinu, jonka istuimella on pino sahattuja linnunpöntön osia valmiina kokoamista varten.
Puutarhakeinun istuimelle pinotut pönttöosat odottavat kokoamista – kevätpuuhien lämminhenkinen hetki.

🔨 Sarjatyönä syntyy tehokkaasti

Tällä kertaa sahattavaa riitti. Tai oikeastaan puolisoni sahasi, ja minä mittasin ja pidin lautoja paikoillaan. Teimme sarjatyönä aihiot kahteenkymmeneen uuteen pönttöön, mikä nopeutti työskentelyä huomattavasti.

Nyt kaikki runko-osat ovat valmiina, ja vain katot puuttuvat. Kun ne on tehty, pääsen ruuvaamaan pöntöt kasaan omaan tahtiin.


🤝 Yhdessä tekeminen on kevään parasta antia


Pönttöjen rakentaminen on meille myös mukavaa yhdessäoloa. Kun apupuutarhurini on autotallissa vaappupajallaan tai korjaamassa polkupyöriä, minä voin samalla ruuvailla pönttöjä kasaan. Kevätpuuhat ovat parhaimmillaan juuri tällaisia: rauhallista tekemistä, jossa syntyy jotain hyödyllistä ja iloa tuottavaa.

🐦 Kohta pöntöt pääsevät paikoilleen


Kun pöntöt ovat valmiit, ripustamme ne eri puolille pihaa ja lähimetsikköä. On aina yhtä palkitsevaa seurata, miten nopeasti linnut löytävät uudet kodit – ja miten kevät herää eloon pönttöjen ympärillä.


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Mukava kun kävit blogissani, kerro mitä ajatuksia se herätti sinulla